DIY,  wnętrza

DIY Skrzynka na ZIOŁA

Od początku października próbuję wyprzeć ze swojej świadomości nadchodzącą zimę. Nie znoszę szaro-burości i nie akceptuję zmiany czasu z letniego na zimowy, jednak dłużej nie mogę ignorować coraz niższych temperatur. W tym roku postanowiłam, że nie dam umrzeć mojej balkonowej plantacji i przyniosłam wszystkie ZIOŁA do domu, ale nie bardzo mam gdzie trzymać skrzynek balkonowych. Są za duże i ich estetyka nie współgra z moją koncepcją wystroju mieszkania, dlatego wymyśliłam, że zrobię DOMOWĄ SKRZYNKĘ NA ZIOŁA. Z pozoru całe zadanie wydaje się turbo trudne, ale jak przygotujecie narzędzia to nagle wszystko staje się naprawdę proste. Zatem, uważajcie na drzazgi i do dzieła!

POTRZEBNE:

1. Jeden mężczyzna (opcjonalnie)
2. Drewniane listewki modelarskie (4,5 cm szerokie i 0,8cm grube)
3. Drewniana listwa modelarska (10 cm szeroka i 5mm gruba)
4. Kantówki narożne (kwadratowe 1,5 cm x 1,5 cm)
5. Piłka do drewna
6. Młotek
7. Gwoździki (dużo, drobnych)
8. Papier ścierny (gr 100 lub 80)
9. Taker (alternatywnie klej do drewna)
10. Bejca i pędzel
11. Samoprzylepna folia tablicowa (farba tablicowa jest dużo droższa)
12. Folia ogrodnicza (zwykła reklamówka też się sprawdzi)

1.

Pierwszy krok jest dosyć trudny, więc jeśli nie czujecie się na siłach, by zrobić to same, proponuję wykorzystać męskiego pomocnika. Nie wątpię tutaj w Wasze możliwości, ale sama w tej części zadania, bez pomocy mojego Inżyniera nie dałabym sobie rady. Jestem manualna, jednak przy użyciu ostrych narzędzi wolę się nie popisywać. Zwłaszcza, że konieczne jest tutaj zastosowanie siły i precyzji. Na początku musicie pociąć drewniane listewki i kantówki (kupicie je w każdym OBI i Leroy Merlin). Bardzo ważne jest, żeby wszystkie deseczki były równej długości, dlatego poniżej umieszczam dla Was szablon, na którym mój Inżynier rozpisał wymiary skrzynki. Długości podane są w centymetrach.

2.

Pocięte listewki przetrzyjcie delikatnie papierem ściernym, żeby pozbyć się ostrych krawędzi. BARDZO uważajcie na drzazgi!

3.

Przygotowane, dłuższe listewki przybijcie (po dwa gwoździki) do krótszych kantówek narożnych z zachowaniem około 2cm odstępu pomiędzy jedną listewką, a drugą. WAŻNE, żeby kantówki były oddalone od brzegów listewek o 0,8cm (musicie później zmieścić tam boczne listewki). To będzie PRZÓD Waszej skrzynki.

4.

Następnie, przybijcie dłuższe listewki do dłuższych kantówek (tak, jak w kroku nr 3). To będzie TYŁ skrzyneczki.

5.

W momencie, kiedy będziecie mieć przygotowany przód i tył skrzyneczki, możecie zabrać się za BOKI. Pamiętacie ten odstęp 0,8cm od brzegu listewki, o którym pisałam w kroku nr 3? W to wolne miejsce (najpierw na przodzie) umieszczacie krótsze listewki i przybijacie, później przykładacie listewki w wolne miejsca na przygotowanym tyle i przybijacie. To samo robicie na drugim boku.

6.

Od teraz będzie z górki. Macie już gotowy szkielet skrzynki, więc możecie zacząć przybijać SPÓD. Odstępy pomiędzy listewkami to około 2 cm.

7.

Skrzynka, którą Wam pokazuję wyróżnia się tablicą kredową, ale najpierw trzeba ją zrobić. Pomiędzy dłuższe kantówki, które są elementem tyłu Waszej skrzynki, przybijcie poziomo kantówkę o długości 38cm. Następnie na gotowy stelaż przybijcie listwę modelarską.

8.

W tym momencie macie już niemal gotową skrzyneczkę. Przed Wami zostały 3 ostatnie kroki. Bejcę, którą wybrałyście, dokładnie wymieszajcie i pomalujcie dwukrotnie całą skrzynkę. Jeśli poniesie Was wena (tak, jak mnie) i nałożycie więcej niż dwie warstwy bejcy, możecie ratować skrzyneczkę postarzaniem. W tym celu użyjcie papieru ściernego, żeby pozbyć się nadmiaru niechcianej farby.

9.

Poczekajcie, aż bejca zaschnie – radzę odczekać do następnego dnia. Następnie wytnijcie z folii tablicowej prostokąt o wymiarach 9cm x 39 cm i BARDZO delikatnie przyklejcie na środku listwy modelarskiej.

10.

To już prawie PRAWIE koniec. Teraz musicie wypełnić skrzynkę folią ogrodniczą, ewentualnie zwykłą, grubszą reklamówką. Jeśli korzystacie z takera, spód skrzynki wyłóżcie podwójną warstwą folii. Taker ją przebija, więc istnieje możliwość, że będzie przeciekać, a tego nie chcemy. W momencie, kiedy przyklejacie folię klejem, wystarczy tylko jedna warstwa.

11.

W taki sposób PRZYGOTOWANĄ SKRZYNKĘ, wypełnijcie ziemią i wsadźcie do niej wymarzone roślinki. Co lepsze, możecie je podpisać, tak żeby Wasz Inżynier już nigdy nie pomylił się, kiedy będzie chciał użyć ziół :)

Uwielbiam zioła! Zapełniłam nimi cały parapet w kuchni, a muszę jeszcze znaleźć miejsce na rozmaryn i lubczyk.

Dajcie znać, czy instrukcja jest w miarę czytelna i pokażcie mi, jak wyszły Wasze skrzynki :)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *