DIY,  wnętrza

DIY Doniczka z glinki

Pomimo moich morderczych zdolności w stosunku do ROŚLIN, gromadzę ich w domu coraz większe ilości. Mam wielką nadzieję, że odczaruję ciążącą nade mną klątwę i kwiaty zaczną przy mnie pięknie rosnąć. Na chwilę obecną stwierdzam, że ten system nie działa, ale się nie poddaję. Dodatkowy problem, który sama stworzyłam to brak odpowiednich doniczek, bo jak żyć z brzydkimi doniczkami? Każda z Was wie, że tak się nie da. Nie satysfakcjonują mnie doniczki ze sklepów ogrodniczych, a ZARA HOME nie zaczęła ich jeszcze produkować, więc jestem w kropce. To znaczy byłam w kropce, bo jeśli nie mogę czegoś znaleźć, próbuję zrobić to sama. Poniżej umieściłam dla Was instrukcję, jak zrobić doniczkę z glinki modelarskiej. Na początek zrobiłam miniaturkę, ale jak mnie najdzie potrzeba, pokuszę się o większy format, ciekawe czy wyjdzie równie ciekawie.

W filmie jest skrót i uproszczona wersja instrukcji.
Dlatego, jeśli coś jest dla Was niejasne:

KROK 1: Odcinamy odpowiednią wielkość glinki i wałkujemy ją na gładko

Glinkę rozgniećcie w dłoniach i rozwałkujcie na grubość około 0,5 cm. Za gruba będzie bardzo długo schła, za cienka po wyschnięciu zacznie się kruszyć. Pozostałą część glinki włóżcie do szczelnego pojemnika, albo worka, żeby się nie zeschła.

KROK 2: Rozwałkowaną glinkę układamy na formie

Ważne, żeby Wasza forma miała gładką powierzchnię. Delikatnie i dokładnie „przyklejcie” glinkę do formy, tak aby nie zostały pęcherzyki powietrza. Nie martwcie się o to, że zniszczycie naczynie, którego użyjecie jako formy, glinka pod wpływem ciepłej wody zmyje się bez problemu.

KROK 3: Nadmiar glinki obcinamy

Ten krok możecie sobie odpuścić, jeśli glinka Wam jakoś mocno nie odstaje. Ja chciałam mieć ją obciętą na równo.

KROK 4: Czekamy 24 godziny, aż glinka zaschnie

Nie próbujcie ściągać jej wcześniej, nawet jeśli Wam się wydaje, że już zaschła. Wiem, co mówię, bo ja próbowałam ;) Nie ściągajcie jej też za szybko, to nic nie da, a może tylko zaszkodzić (też wiem, co mówię). Doniczka po ściągnięciu z formy będzie lekko wilgotna w środku, ale tym się nie przejmujcie.

KROK 5: Malujemy jaśniejsze i ciemniejsze plamy

Nie musicie wykazywać się oszałamiającymi umiejętnościami w malowaniu akwarelami, żeby pomalować Waszą doniczkę. Serio, ja się dopiero uczę, jak je obsługiwać. Wystarczy wybrany kolor farby mieszać z wodą, im więcej wody tym kolor jaśniejszy, im mniej tym ciemniejszy.

KROK 6: Malujemy obwód doniczki złotą farbą

Zamiast farby, możecie użyć złotego lakieru do paznokci. Efekt uzyskacie ten sam.

KROK 7: Kiedy farby zaschną nakładamy utrwalacz

Utrwalacz, czyli lakier/nabłyszczacz, dzięki któremu kolory na doniczce będą intensywne i nie wyblakną.

KROK 8: Kiedy lakier zaschnie możemy wsadzić roślinkę

DONICZKA GOTOWA! Możecie wsadzić do niej swoją roślinkę. W mojej jest szczepka melisy i teraz stoi na parapecie w kuchni.

LISTA PRZYBORÓW, KTÓRYCH UŻYŁAM:

1. Glinka modelarska FIMO Air basic BIAŁA
2. Wałek zwykły kucharski
3. Nożyczki
4. Farby akrylowe ArtCreation od ROYAL TALENS
5. Złota farba akrylowa Amsterdam od ROYAL TALENS
6. Paleta plastikowa
7. Szklanka z zimną wodą
8. Pędzle syntetyczne RENESANS, wielkości 2 (do złotej farby), 6 (do akwareli), 12 (do lakieru)
9. Błyszczący lakier do FIMO od STAEDTLER

Moje ulubione sklepy dla pastyków: storm24 i maluje.

Co myślicie, trudne, czy nie?
ps. Skrzynkę, którą widzicie na zdjęciu, też możecie zrobić same. Instrukcja TUTAJ.

4 komentarze

  • Ania

    Cześć, swietny blog! Trafiłam na Twoja stronę, ponieważ ostatnio i ja zaczęłam swoją przygodę z gliną. Ulepiłam piekną osłonkę, ale niestety po tym jak próbowałam wydostać formę, na której ją lepiłam, cała praca choć zaschnięta połamała się. Jakby ta glina się skurczyła i przywarła do formy-moją akurat był szklany słoik. Może masz jakies porady czy forma powinna być bardziej elastyczna, a może po jakim czasie bez uszczerbku powinno się oddzielać formę od pracy?

    Ponieważ na świeżo chwilę po ukończeniu, jak próbowałam wyciągnąć, to świeża prac się załamywała…

    Serdecznie pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *