INSPIRACJE,  wnętrza

Jak urządzić mieszkanie w stylu Sheldona i Leonarda z TEORII WIELKIEGO PODRYWU

Niedługo minie dwa lata od naszej przeprowadzki do wymarzonego, starego domu z wielkim kasztanem w ogrodzie i plażą po drugiej stronie lasu. Dalej podniecam się jak zboczeniec, przy każdej możliwości dekorowania i urządzania tych wnętrz, choć przyznam że początki łatwe nie były. Włożyliśmy w ten dom i ogród mnóstwo pracy, a i tak czeka nas jeszcze dużo do zrobienia. Dlatego w ramach relaksu postanowiłam napisać kolejny poradnik, o tym jak urządzić mieszkanie w stylu dwóch moich ulubieńców, czyli Sheldona Coopera i Leonarda Hoofstatera z serialu TEORIA WIELKIEGO PODRYWU.

Czy ktoś z Was nie zna tego serialu? Podejrzewam, że przez ostatnich 12 lat obejrzeliście choć jeden odcinek i może zdajecie sobie z tego sprawę, a może nie, ale to dzięki niemu każdy tak zwany NERD stał się treendy, planszówki znowu są na czasie, MARVEL to kopalnia złota, a kult Gwiezdnych Wojen i Star Treeka w ogóle już nie mieści mi się w głowie. Mieszkanie chłopaków to kwintesencja tego jak wyobrażamy sobie wnętrza zapalonych fanów fantastyki, nauk ścisłych i gier komputerowych.

Apartament 4A przy 2311 North Los Robles Avenue w Pasadena, stanie Kalifornia, jest podstawowym i stałym elementem serialu. Mieszkał w nim Sheldon wraz z Leonardem, aż do 10 sezonu. Ze względu na główne postacie (z wyjątkiem Penny), które w wieku szkolnym należały do kujonów, mieszkanie zostało nazwane przez Howarda jako „Nerdvana”. Apartament 4A znajduje się na czwartym piętrze budynku, po drugiej stronie korytarza od mieszkania 4B, w którym mieszkała Penny, a w ostatnich sezonach Sheldon i Amy.

Mieszkanie ma duży salon połączony z kuchnią, jedną łazienkę i dwie sypialnie. Zaraz po wejściu, przy ścianie po prawej stronie stoją biurka Sheldona i Leonarda oraz telewizor. Ściana ta jest rzadko widoczna, bo to właśnie przez nią były kręcone odcinki i tam też była umiejscowiona publiczność (aktorzy grali przed publicznością, tak samo jak obsada PRZYJACIÓŁ). Kuchnia w apartamencie chłopców ma otwarty plan, który pozwala na swobodny przepływ interakcji między postaciami. Wnętrze wydaje się zabałaganione, każdy centymetr mieszkania jest zagospodarowany i to właśnie sprawia wrażenie chaosu, ale mieszkają w nim dwaj geniusze, a powszechnie wiadomo, że tylko geniusz zapanuje nad chaosem, więc… Więc to wszystko tam pasuje, oddaje charakter bohaterów i za chwilę pokażę Wam, jak wprowadzić taki kontrolowany bałagan do swojego domu.

1. INDUSTRIALNE WYPOSAŻENIE

Podstawą eklektycznego wnętrza jest mieszanie ze sobą różnych stylistyk, które jeśli w umiejętny sposób połączyć, zaczynają do siebie pasować. W przypadku chłopców było ich kilka, jednak na pierwszy plan wybija się industrializm. Surowe meble z drewna i metalu, przemysłowe lampy, duża rzemieślnicza wyspa kuchenna i szklany stolik kawowy umieszony na wielkim kole zębatym (początkowo myślałam, że to koło z lokomotywy parowej, w końcu to mieszkanie Shledona, ale po długich poszukiwaniach nie znalazłam odpowiedzi, może ktoś z Was wie?).

Stolik kawowy MEGISMEBLE.PL – 1810,00 zł | Lampa ZFABRYKI.PL – 359,00 zł | Wyspa kuchenna IKEA – 1 299,00 zł |
Lampa LUMINA.SKLEP.PL – 690,00 zł | Szafka RTV JYSK.PL – 350,00 zł | Metalowy regał IKEA – 399,00 zł | Stołek barowy MEGISMEBLE.PL – 694,00 zł

2. FANDOMOWE GADŻETY

Każdy fanboy, czy fangirl ma w swoim domu przynajmniej jedną rzecz związaną ze swoim ulubionym filmem/książką. Czasami jest to kilka (kilkanaście) rzeczy. W mieszkaniu Sheldona i Leonarda figurki super bohaterów stały nawet w kuchni – to się nazywa oddanie!

Plakat „Captain Future” ETSY.COM – 14,04 euro | Figurka Marvel THOR GEEKUP.PL – 59,00 zł | Wycieraczka Star Wars Yoda DYSTRYKTZERO.PL – 85,00 zł | Lampka Question Block Super Mario PIXELSHOP.PL – 124,20 zł | Słoik na ciasteczka Doctor Who Tardis GEEKUP.PL – 145,00 zł
Kubek Darth Vader SUPERHERO.BEST – 79,00 zł | Model do składania STAR TREK EMPIK.PL – 55,00 zł

3. RETRO ARANŻACJE

Meble vintage świetnie współgrają z industrialnymi. Duża skórzana sofa i kultowy już fotel EKTORP z IKEI (miała go w mieszkaniu również Monika Geller) tworzą przytulny, retro klimat.

Fotel EKTORP IKEA – 799,00 zł | Komoda biblioteczna HOMEHOOD.EU – 3299,00 zł | Skórzana sofa ESTELIASTYLE.PL – 2490,00 zł
Krzesło z podłokietnikami VIDAXL.PL – 1035,00 zł | Biurko WESTWINGNOW.PL – 1349,00 zł | Poduszka SKANDYNAWSKIE.PL – 109,00 zł
Perski dywan YESTERSEN.COM – 1000,00 zł | Drewniany regał MEBLE.PL – 3599,00 zł

4. NAUKOWE KLIMATY

Czym byłoby mieszkanie naukowców bez pomocy naukowych? Porcelanowa głowa lekarska, którą Wam tutaj pokazuję stała tak naprawdę w mieszkaniu Amy Farrah Fowler (i Rossa Gellera!), ale to gadżet naukowy, który sama chciałabym mieć u siebie.

DNA model 3D SZKOLA-MARZEN.PL – 159,90 zł | Teleskop TELESKOPY.PL – 629,00 zł | Szachy ZEGARYSZACHOWE.PL – 99,00 zł
Tablica suchościeralna AJPRODUKTY.PL – 269,00 zł | Globus BONAMI.PL – 310,00 zł | Kostka Rubika GRYPLANSZOWE.PL – 42,00 zł | Mapa mózgu ANTIKON.PL – 350,00 zł

Domyślam się, że Wy nie pilnujecie „swojego miejsca” na kanapie tak bardzo, jak robił to Sheldon, ale idę o zakład, że na pewno takie posiadacie ;) Lubię oglądać powtórki Teorii Wielkiego Podrywu choćby ze względu na detale, które są dopracowane w każdym calu. Regały są wypełnione dziwacznymi podręcznikami z tytułami, których nie możemy wymówić. Tablica, która stoi za modelem DNA przedstawia tak zawiłe równania, że tylko ktoś z ilorazem inteligencji głównych bohaterów mógł zrozumieć co tam jest napisane (scenografom łatwo byłoby narysować na tablicy symbole i tekst o „wyglądzie” naukowym, jednak wszystkie wyliczenia są dokładne i były zatwierdzane przez profesora fizyki z UCLA). Opisując mieszkanie skupiłam się na salonie, bo tam dzieje się najwięcej, jednak takie smaczki jak układ okresowy na zasłonie prysznicowej pozostawiam dla Was, myślę że następną powtórkę będziecie baczniej oglądać ;)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *